Psychosomatická příčina bolesti hlavy/migrény

20.08.2023
Nalezení a léčení příčiny různých fyzických příznaků a onemocnění je součástí mé práce a zároveň mou obrovskou vášní. Když s někým pracuji, všímám si různých emočních a behaviorálních vzorců, které jsou u jednotlivých onemocnění velmi podobné.

Naše tělo s námi neustále komunikuje. Když se cítíme unavení nebo nás něco bolí, tělo nás tak žádá o pozornost. Když mu pozornost nevěnujeme, příznaky se velmi často zhorší. Lidské tělo má samozřejmě určitý limit, co dokáže snést.

Bolesti hlavy jsou běžné u lidí, kteří neznají své hranice a často překračují své fyzické limity. Bolestí hlavy nám tělo říká "už toho mám dost". Když neposlechneme a nezpomalíme, může se proměnit v migrénu. To už tělo doslova křičí a žádá nás o celkový „time out“. Bolesti hlavy a především migrény jsou velmi časté u žen. Ty totiž rády překračují své hranice na úkor zdraví. Starají se o všechny kolem a samy sobě nevěnují dostatek pozornosti. Týká se to především maminek. V době prázdnin, kdy jsou děti doma a maminky se jim snaží vyhovět jak jen to jde, jsem si všimla mnohem víc stížností ze strany žen na bolesti hlavy i migrény.

Existuje ale ještě jeden, mnohem vážnější a nebezpečnější vzorec, který sdílí především ženy, které trpí migrénami. Nejde si nevšimnout, jak obrovská je jejich nenávist vůči svému tělu. Jsou přesvědčeny, že jejich tělo nefunguje tak, jak by mělo. A tak s ním odmítají spolupracovat a svou nenávistí mu vyjadřují své zklamání. Tento vzorec často vidím i u lidí, kteří se potýkají s jakoukoli chronickou bolestí. Tito lidé se ocitají v začarovaném kruhu, ze kterého neumí vystoupit. Čím víc své tělo nenávidí, tím víc se zhoršuje jejich zdraví. Tento vzorec má velmi destruktivní vliv na zdraví člověka.

Dokud nepochopíme, jak naše tělo funguje a že s ním musíme zacházet s respektem, bude tělo trpět. Abychom z tohoto začarovaného kruhu vystoupili, je důležité odevzdat se bolesti. Nesnažit se ji odporovat, naopak ji přijmout. Začít respektovat své tělo i jeho obranné mechanismy.

Pokud jste maminkou, je v pořádku nezvládat všechno dokonale. Přiznejte samy sobě i rodině, že někdy něco nezvládáte a je toho na vás moc. Je to tak v pořádku, není se za co stydět. Pokud neustále překračujete své fyzické limity, co se tím od vás děti naučí? Naslouchejte svému tělu. Udělejte si na sebe čas a požádejte přátele o pomoc. Nebuďte na sebe tak tvrdé.