Psychosomatika

17.02.2021

Psychosomatikou se zabývám od roku 2018. Jakmile jsem začala vnímat své pocity a přijímat své emoce, přirozeně jsem také začala naslouchat svému tělu.

Slovo psychosomatika se skladá ze slov "psyché" - duše a "soma" - tělo. Soustředí se jak na tělo samotné, tak i na psychiku člověka.

Jsem velkým zastáncem této myšlenky a silně věřím, že je nemožné se navždy vyléčit z choroby, pokud nepropojíme obě strany našeho bytí.

Naše tělo s námi neustále komunikuje. Pokud nás něco bolí nebo jsme unavení, tělo si tím říká o pozornost. Bohužel ale většina z nás šáhne po lecích, které bolest utlumí a uvaří si kávu pro zvýšení energie. Jednoduše řečeno, naučili jsme se naše těla nevnímat.

Silně věřím, že za každou nemocí je určitá informace, která nás má něco naučit. Na trhu je řada knih napsaná například bývalými onkologickými pacienty. Tyto knihy jsou většinou velmi pozitivně laděné a rakovinu popisují jako svého největšího učitele. Lidé, kteří si prošli touto zákeřnou nemocí, jsou poté plní elánu a doslova si užívají život. Maji jednu společnou věc a to, že převzali zodpovědnost za své zdraví a byli schopni si nastavit hranice.

Existuje spousta studií, které potvrzují spojitost mezi nemocí a potlačenými emocemi. Například studie prováděné v 80tých letech týkající se rakoviny prsu jsou velmi zajímavé. Autoři těchto studií vedli rozhovory se ženami, které byly přijaté do nemocnice na biopsii bulky v prsu. Zaměřovali se na tendence potlačování emocí, především hněvu. Dále na sklony starat se o emoční potřeby druhých, namísto svých vlastních. A také na jejich mezilidské vztahy, dětství apod. Výsledky těchto studií byly fascinující. Autoři dosáhli v průměru 95% úspěšnosti v předpovězení rakoviny prsu u zúčastněných žen, a tedy dokazali rozdělit ženy do dvou skupin - ženy zdravé a ženy, kterým bude diagnostikována rakovina prsu.

Uvedla jsem jako příklad rakovinu prsu, ale studie samozřejmě existují pro řadu jiných nemocí. Všechny mají jedno společné a tím jsou potlačené emoce. Vnitřní programy a nastavení se u různých nemocí liší. Je důležité se k těmto programům propracovat, dovolit si procítit potlačené emoce, nastavit si hranice a naučit se spolupracovat se svým tělěm. Naše tělo se nám za to odvděčí ve formě zdraví.